Wpraw swoje ciało w ruch
Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) każdy dorosły powinien uprawiać tygodniowo co najmniej 2,5-5 godzin „aerobowej aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności”. Oznacza to ćwiczenia, które podnoszą tętno – szybkie chodzenie, bieganie, skakanie na skakance czy pływanie. Kiedy pogoda za oknem nie sprzyja aktywności fizycznej na zewnątrz, z pomocą przychodzą sprzęty treningowe, które zadbają o naszą kondycję i zdrowie w domowym zaciszu. Jednym z takich urządzeń jest orbitrek, nazywany również trenażerem lub rowerem eliptycznym. Decydując się na domowy orbitrek warto dostosować go do wagi oraz wzrostu potencjalnego użytkownika.
Trening cardio
Orbitrek idealnie sprawdzi się w ćwiczeniach cardio. Zapewnia on trening ogólnorozwojowy, ponieważ podczas ćwiczeń na orbitreku nie tylko angażujemy mięśnie nóg, ale także takie partie ciała jak brzuch, ręce i plecy. Orbitrek zapewnia ruch eliptyczny, który odciąża stawy. Jest to urządzenie, które nie tylko spala kalorie i poprawia kondycję, ale i ujędrnia ciało. Dobrym wyborem będzie Orbitrek Energetic Body E-NW950, na którym codzienny trening będzie prawdziwą przyjemnością.
Dopasuj intensywność treningu
Ustawienie odpowiedniego oporu pozwala na morderczy trening, albo lekką rozgrzewkę. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest elektroniczna regulacja w uchwytach. Dzięki temu bez odrywania rąk od kierownicy można dostosować poziom ćwiczeń do własnych potrzeb.
Dokonując zakupy orbitreka, zwróć uwagę na system oporu. Magnetyczny, elektromagnetyczny i indukcyjny zapewni cichą pracę urządzenia. Możesz więc trenować tak intensywnie, jak chcesz, nawet gdy za ścianą śpią domownicy.
Koło zamachowe z przodu czy z tyłu?
Wyróżniamy trenażery z przednim oraz tylnym kołem zamachowym. Modele z przednim kołem zapewnią wąski rozstaw nóg, dzięki czemu krok będzie bardzo naturalny. Z kolei koło z tyłu spowoduje, że cały mechanizm znajdzie się między płozami, co może być mniej komfortowe dla użytkowników o wzroście poniżej 160 cm i seniorów. Jeśli chodzi o wagę koła zamachowego, to już 7 kg zapewni płynną i bezpieczną jazdę oraz optymalny ruch po elipsie.
Regulacja podestów i kąta nachylenia płóz
Niektóre modele zostały zaprojektowane z myślą o użytkownikach o różnym wzroście. Naturalne jest, że wyższa osoba będzie robiła dłuższy krok. Dzięki regulowanym podestom stóp bez wysiłku można dostosować długość kroku do użytkownika. Duże znaczenie może mieć również rozmiar buta. W tym wypadku im szerszy i bardziej przestronny podnóżek tym bardziej komfortowe użytkowanie.
Odpowiedni współczynnik Q (rozstaw podestów) na poziomie ok. 10 cm zagwarantuje naturalny ruch nóg. Taki komfortowy trening zapewni m.in. orbitrek Xterra FS 4.0.
Nieliczne modele oferują regulację kąta nachylenia płóz. Jednym z nich jest Orbitrek Zipro Dunk Gold iConsole+. System elektryczny umożliwi regulację kąta rampy za pomocą nawet 20 różnych poziomów. Taką możliwość oferuje Orbitrek Gymost E29. Regulowane stopnice nie tylko urozmaicają trening i zapewniają niezrównany komfort, ale także umożliwiają oddziaływanie na różne grupy mięśni.
Zaprogramuj swój trening!
Ćwiczenia na orbitreku angażują wszystkie partie mięśniowe, a liczne programy treningowe umożliwiają ćwiczenia o zróżnicowanej intensywności. Z łatwością spalisz zbędne kalorie lub po prostu zadbasz o swoją kondycję. Wiele modeli oferuje także szeroki wybór gotowych, wgranych treningów, które zadbają o to, aby czas spędzony na orbitreku nigdy nie był monotonny i dopasowany możliwości użytkownika. Średnia ilość programów dostępna w standardowym modelu wynosi ok. 10.
Sprzęt kompaktowy
Jeśli szukasz sprzętu do użytku domowego, to powinieneś zwrócić uwagę na składaną ramę. Taką konstrukcję posiada Orbitrek Finnlo Cleverfold CF70 BT. Składana rama pozwala zaoszczędzić miejsce, a w niektórych przypadkach możesz schować orbitreka w pozycji pionowej np. za szafę. Proces ten ułatwią również rolki transportowe, dostępne w większości kompaktowych modeli. Dzięki nim po zakończonym treningu bez problemu przesuniesz urządzenie w dowolne miejsce, tak by odzyskać domową przestrzeń.
Modele powyżej 5 000 zł
Rosnąca kategorią orbitreków są sprzęty premium, których ceny zaczynają się od 5 000 zł i rosną w górę. Czym charakteryzują się te modele?
Mogą mieć na przykład dwie pary uchwytów, z których jedna jest stała, a druga - ruchoma. Wybierasz więc uchwyt podczas treningu w zależności od tego czy jednocześnie chcesz trenować górne partie ciała, czy nie. Taką podwójną rękojeść oferuje Orbitrek Finnlo E-Glide SR. Niektóre modele mierzą tętno za pomocą czujników wbudowanych w uchwyty lub poprzez pas piersiowy, zawarty w zestawie. Standardowo w orbitrekach można spotkać wyświetlacze z niebieskim podświetleniem i o przekątnej 5,5". W modelach premium są to kolorowe ekrany LCD o wielkości np. 10,1". Zapłacisz również więcej jeśli zależy Ci na zintegrowanych głośnikach i wysokiej jakości odtwarzanej muzyki, wi-fi, przyjemnym powiewie za sprawą wbudowanego wentylatora lub funkcji ładowania bezprzewodowego telefonu.
Jak donosi WHO, pół miliarda osób zachoruje do 2030 roku na choroby serca, otyłość, cukrzycę lub inne choroby niezakaźne związane z brakiem aktywności fizycznej, jeśli zaniechane zostaną działania zachęcające do większej aktywności. Warto więc już dziś zaplanować swoją aktywność i rozpocząć regularne treningi na przykład na domowym orbitreku.
- Strona główna
- Twoje ABC o orbitrekach